Atatürk’le Kamçısız Yönetim

Bir ara Atatürk ile ilgili anılar okumuştum. Herkese tavsiye ederim. Atatürk çok önemli bir rol modeldir. Çok tanınıyor olmasına rağmen ülkemizde pek bilinmemektedir. Nasıl oluyor diye soracak olursanız kendisini Atatürk üzerinden tanımlayana (Atatürkçü, Atatürk karşıtı, hayranı, vs.) üç beş soru sorun hatta daha önce bu soruları kendinize sorun… söylesem tesiri yok sussam gönül razı değil demiş Fuzuli. Bu paragrafta biraz bu cümleye benzedi.

Hepimiz bir dönem benzer sözler duymuşuzdur;
Filan kişi çok sert yöneticidir. Daha planlamacıyken bile bütün işçileri ipe dizerdi.
Falan Bey çok katıdır ; Çalışanını kırbaçlar, vay efendim burada yönetici olacaksan çok sert olacaksın, adama göz açtırmayacaksın. Ben var ya vurduğum yeri titretirim….

Davranış eğitimi alıyoruz. Eğitimci coştu gidiyor; Baktın yapmıyor o zaman senden günah gitti vuracaksın ensesine yaptıracaksın kardeşim…

Geçenlerde yöneticilik yapan bir arkadaşım fabrika direktörü için adam bildiğin kırbaçlıyor bizi deyimini kullanınca aklıma aşağıdaki Atatürk anısı geldi.

(Bir süre evli kaldığı eşi Latife Uşaklıgil’in anılarından).Evli bulunduğumuz sıralarda idi. İzmir’deydik.Doktorların önerisi gereğince sessiz, sakin bir hayat sürmesi, dinlenmesi gerekliydi:Bir türlü uyuyamadığı bir gece:- Latife, ben şimdi tramvaya binmek istiyorum, dedi.- Dinlenseniz olmaz mı? Vakit de oldukça geç, dedim.- Ben de vaktin geç olmasından yararlanıp tramvaya binmek istiyorum ya, diye karşılık verdi.Derhal gereken yerlere emir verildi. Bir atlı tramvay hazırlandı.- Tramvay hazır, emrinize amade…Yanlarına yaverlerini de aldılar. Hep birlikte tramvaya gittik. Bir sürücüden başka kimse yoktu. Atatürk sürücünün yanına yaklaşıp sordu:- Sen atları kamçı ile mi idare edersin?- Tabii Paşam, kamçısız idare edilir mi?- Neden idare edilmesin?- Biz görmedik…Ata sürücünün yanına oturdu.- Sen şu yerini bana ver de, kamçısız idare edeyim, dedi.Sürücü hemen yerini verdi. Atatürk dizginleri ele aldı. Tramvay atlarını kamçısız sürmeye başladı.- Nasıl idare edebiliyor muyum?- Benden daha güzel idare ediyorsunuz Paşam…- Ben de senin gibi bir idareciyim. Ben de yüzbinlerce insanı idare ettim. Onları ölüme giden yola seve seve sevkettim. Fakat bir tanesine bile kamçı kullanmadım.Hadi BESLEYİCİ, Atamız Atatürk, s.88-89

Ziya Paşa’nın ünlü sözü ;
Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir
Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir
zamanı çoktan doldu, yine aynı Ziya Paşa’nın bir başka dizesinin vaktdir ;

Ayinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz
Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s